1. خانه
  2. /
  3. بلایای تکنولوژیک
  4. /
  5. حوادث غیرعمدی
  6. /
  7. آتش سوزی و تخلیه بیمارستان

آتش سوزی و تخلیه بیمارستان

اشتراک گذاری:

‏طراحی و اعتبارسنجی مدل پیش‌بینی زمان تخلیه اضطراری در آتش‌سوزی بیمارستان

محقق: علی صاحبی

تیم هدایت کننده: کتایون جهانگیری، داود خراسانی زواره، احمد علی بابایی

سال دفاع:  1400

خلاصه پژوهش: بیمارستان‌ها به‌عنوان یک مکان امن برای درمان بیماران، در معرض مخاطرات داخلی متعددی ازجمله آتش‌سوزی قرار دارند. تخلیه اضطراری بیمارستان متعاقب آتش‌سوزی به دلیل جابجایی ایمن بیماران و انتقال آن‌ها به مراکز درمانی جایگزین بدون اختلال در ارائه مراقبت‌های درمانی، فرآیندی بسیار پیچیده و حیاتی است. بنابراین وجود برنامه تخلیه ایمن و سریع بیمارستان در حوادث آتش‌سوزی یکی از ارکان ضروری آمادگی بیمارستان در مدیریت بلایا می‌باشد. مطالعه حاضر از انواع مطالعات ترکیبی می باشد که در چهار مرحله شامل مطالعه کیفی، مرور سیستماتیک، طراحی مدل های یادگیری ماشینی شامل جنگل تصادفی، شبکه عصبی مصنوعی، بیز ساده ، ماشین بردار پشتیبان و در نهایت اعتبارسنجی مدل های طراحی شده انجام شد. بر اساس نتایج این مطالعه، از میان مدل‌های یادگیری ماشینی طراحی شده، جنگل تصادفی بر اساس معیار سطح زیر منحنی راک، معیار دقت و معیار حساسیت به ترتیب با مقدار 5.99%، 92.4% و 92.1% از عملکرد مناسبی برای پیش‌بینی زمان تخلیه اضطراری بیمارستان در آتش‌سوزی برخوردار بود.

پیام مدیریتی:  مدت‌زمان تخلیه به‌عنوان یک پارامتر حیاتی برای برنامه‌ریزی پاسخ اضطراری بیمارستان‌ها در شرایط آتش‌سوزی محسوب می شود زیرا مدیران بر اساس اطلاعات دقیق و تحلیل‌های صحیح می‌توانند بهترین انتخاب را در شرایط اضطراری انجام دهند و درنتیجه با تخلیه به‌موقع، افراد در معرض خطر کمتری قرارگرفته و میزان پیامدهای احتمالی ناشی از آن نیز کاهش می‌یابد. بیمارستان‌ها می‌توانند با استفاده از مدل جنگل تصادفی، زمان تخلیه بیمارستان در شرایط آتش‌سوزی پیش‌بینی نموده و با ارتقاء سطح آمادگی، پاسخ به‌موقع و مؤثری در تخلیه اضطراری در آتش‌سوزی داشته باشند.

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه: https://www.jehp.net/article.asp?issn=2277 9531;year=2021;volume=10;issue=1;spage=154;epage=154;aulast=Sahebi

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده بهداشت و ایمنی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

اطلاعات تماس:  Ali.sahebi.phd@gmail.com

مقایسه عملکرد مدل های یادگیری ماشینی جهت پیش‌بینی زمان تخلیه اضطراری در آتش‌سوزی بیمارستان

              معیار ارزیابی مدل

مدل

سطح زیر منحنی راک دقت حساسیت
جنگل تصادفی 99.5% 92.4% 92.1%
شبکه عصبی مصنوعی 95% 77% 76.8%
بیز ساده 6. 96% 77.7% 75.8%
ماشین بردار پشتیبان 94.7% 70.5% 71.6%

لغات کلیدی: بیمارستان، آتش سوزی، یادگیری ماشینی، تخلیه اضطراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست