1. خانه
  2. /
  3. بلایای تکنولوژیک
  4. /
  5. حوادث عمدی (CBRN)
  6. /
  7. آمادگی بیمارستان در مخاطرات زیستی

آمادگی بیمارستان در مخاطرات زیستی

اشتراک گذاری:

ارائه مدل آمادگی بیمارستانی در مخاطرات زیستی برای ایران

محقق: محسن دولتی

تیم هدایت کننده: سید حسام سیدین                                                                             سال دفاع: 1399

 خلاصه پژوهش: مخاطرات زیستی اثرات نامطلوبی بر سلامت جسمی و روانی افراد و تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زیادی را به دنبال دارد. نقش بیمارستان ها با سطح آمادگی بالا در پاسخ مناسب به حوادث و بلایا و کاهش پیامدهای آن حائز اهمیت می باشد. مطالعه حاضر با هدف ارائه مدل آمادگی بیمارستانی در مخاطرات زیستی جهت تقویت آمادگی بیمارستانها و رفع موانع و چالش های موجود انجام شده است. این مطالعه، در سه مرحله شامل مرورنظام مند، مطالعه کیفی و روش دلفی انجام شد. پس از بررسی مقالات منتخب با روش تحلیل تماتیک، اقدامات آمادگی به سه بخش اقدامات مدیریتی، تخصصی و پشتیبانی تقسیم گردید. پس از جمع‌آوری و تحلیل داده‌های حاصل از مصاحبه، ابعاد مدل در قالب چهار مضمون اصلی شامل کاهش آسیب (با زیر مضمون های آمایش سرزمینی، بخش ویژه بیماران عفونی، شناسایی مخاطرات و تحلیل خطر زیستی)، آمادگی (شامل زیر مضمون های مدیریت دانش و توانمندسازی، تسهیل آمادگی و رفع موانع و چالش ها، سیاستگذاری و برنامه ریزی و افزایش ظرفیت)، پاسخ (با زیر مضمون های مدیریت و سازماندهی، تعامل و هماهنگی، کنترل آلودگی، ایمنی و امنیت زیستی، مدیریت ارتباطات و اطلاعات و پایش و تشخیص) و بازیابی (با زیر مضمون های جسمی، روانی-اجتماعی، اقتصادی و منابع بیمارستان) استخراج گردید. با انجام یک مرحله دلفی تمام سؤالات به درصد توافق بالای 66/66 درصد دست یافتند و مدل مفهومی نهایی آمادگی بیمارستانی در مخاطرات زیستی با ترسیم روابط مضامین استخراج‌شده، ارائه گردید.

پیام مدیریتی: نیاز به یک مدل جامع و کاربردی آمادگی بیمارستانی در مخاطرات زیستی ضروری می باشد. آمادگی بیمارستانی مبتنی بر مدل، بایستی بر مبنای ارزیابی خطر و رتبه بندی بیمارستانها ارائه شده و برنامه آمادگی بایستی شامل مولفه های اصلی از قبیل توسعه ویژه بیماران عفونی، آموزش و توانمندسازی پرسنل، تعامل و هماهنگی، ایمنی و امنیت زیستی، کنترل آلودگی، مدیریت ارتباطات و اطلاعات و پایش و تشخیص باشد. وجود مدل آمادگی بیمارستانی در مخاطرات زیستی موجب پاسخ موثر و کاهش پیامدهای جسمانی، روحی-روانی، اجتماعی و اقتصادی مخاطرات زیستی می گردد.

سوال مدیریتی:

  • آیا اجزای مدل آمادگی بیمارستانی در مخاطرات زیستی در سطوح مختلف سیاستگذاری و تصمیم گیری در حوزه مدیریت بحران مدنظر قرار می گیرد؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:          Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  Mohsendowlati69@gmail.com

لغات کلیدی: مخاطرات زیستی، آمادگی، بیمارستان، بلایا، حوادث، فوریت ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست