1. خانه
  2. /
  3. بلایای تکنولوژیک
  4. /
  5. حوادث عمدی (CBRN)
  6. /
  7. آمادگی و حوادث شیمیایی در بیمارستان

آمادگی و حوادث شیمیایی در بیمارستان

اشتراک گذاری:

ارائه مدل آمادگی در برابر حوادث و تهدیدات شیمیایی برای بیمارستان‌های کشور

محقق: پریسا مرادی مجد

تیم هدایت کننده: سید حسام سیدین                                                                           سال دفاع: 1398

خلاصه پژوهش: کشور ایران همواره در معرض حوادث و تهدیدات شیمیایی فراوان بوده است. حوادث شیمیایی پیامدها و تلفات گسترده و شدیدی بر جای می‌گذارند. آمادگی بیمارستانی در برابر این حوادث می‌تواند نقش بسزایی در کاهش عوارض و مرگ‌ومیر ناشی از آن داشته باشد. در این پژوهش سعی شده است مدل جامع و عملیاتی برای آمادگی بیمارستانی در برابر حوادث و تهدیدات شیمیایی طراحی شود تا بتواند چالش‌های موجود بیمارستان‌ها در این زمینه را برطرف و خلأها را پر نماید.  پژوهش حاضر، در سه مرحله شامل مرور نظام مند، مطالعه کیفی و روش دلفی انجام پذیرفت. در مرحله اول، مؤلفه‌هایی ازجمله الزامات آمادگی بیمارستانی، اعضای تیم آمادگی، آلودگی‌زدایی، تجهیزات حفاظت فردی، کارکنان و داوطلبین، برگه شرح وظایف کارکنان، پایگاه‌های داده‌ای و ارتباطات مطرح گردیده بود. یافته‌های مطالعه کیفی شامل نه مضمون ارزیابی خطر بیمارستانی، مدیریت و سازمان‌دهی، توانمندسازی نیروی انسانی، قانون، هماهنگی و ارتباطات، مستندسازی و ثبت وقایع، ریشه‌های فرهنگی- اجتماعی، آلودگی بیمارستانی و چالش‌ها بود. به دنبال انجام یک مرحله دلفی تمام سؤالات موردنظر به درصد توافق بالای 75 درصد دست یافتند.

پیام مدیریتی: مطالعه حاضر نشان داد که نظام سلامت کشور برای پاسخ به حوادث و تهدیدات شیمیایی نیاز به یک برنامه آمادگی و مدل کاربردی دارد. برنامه آمادگی مبتنی بر مدل باید بر مبنای ظرفیت‌های بیمارستان‌ها، سطح‌بندی آمادگی بیمارستانی، دانش روز و تجهیزات حفاظت فردی و آلودگی‌زدایی کافی طراحی شود. پرهیز از امنیتی کردن حوادث شیمیایی و بالا بردن درک خطر مدیران، مسئولین و مردم، بستر لازم برای ایجاد آمادگی بیمارستانی را فراهم خواهد آورد و به دنبال آن شاید کاهش پیامدهای مختلف ناشی از حوادث شیمیایی ازجمله پیامدهای جسمی، روانی-اجتماعی و آسیب‌های اقتصادی خواهیم بود. آمادگی بیمارستانی در برابر حوادث شیمیایی به‌عنوان یک نیاز مهم در کشور احساس می‌شود و باید با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم و تخصیص بودجه مناسب امکانات و حداقل‌های ممکن برای آن فراهم گردد.

سوال مدیریتی:

  • آیا اجزای مدل آمادگی در برابر حوادث و تهدیدات شیمیایی برای بیمارستان‌های کشور در انواع بیمارستان ها مدنظر قرار می گیرد؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:          Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  moradimajd.p@gmail.com

لغات کلیدی: آمادگی بیمارستانی، حوادث شیمیایی، تهدیدات شیمیایی،  بخش اورژانس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست