1. خانه
  2. /
  3. کاهش آسیب
  4. /
  5. آینده پژوهی خطر بلایای فناورزاد

آینده پژوهی خطر بلایای فناورزاد

اشتراک گذاری:

آینده پژوهی خطر بلایای فناورزاد در ایران با رویکرد سناریو

محقق: حمید جعفری

تیم هدایت کننده: احمد جنیدی جعفری                                                                                               سال دفاع: 1398

خلاصه پژوهش: مدیریت خطر بلایای فنآورزاد بدون آینده­پژوهی خطر این بلایا ممکن نیست. مطالعات آینده­پژوهانه در مراحل قبل از وقوع بلایای فنآورزاد زمینه را برای برنامه­ریزی، آمادگی و پاسخ بهتر و در نتیجه کاهش خطر این بلایا فراهم می­کنند. بنابراین پژوهشگران با توجه به اهمیت راهبردی مطالعات آینده‌پژوهی به‌ویژه سناریونویسی در سیاست‌گذاری برای پاسخ به بلایای فنآورزاد، مطالعه حاضر را به‌منظور آینده‌پژوهی خطر بلایای فنآورزاد در کشور در یک افق 15 ساله با رویکرد سناریو­نویسی منطق شهودی طراحی کرده­اند. پژوهش حاضر یک پژوهش آینده­نگاری با رویکرد اکتشافی و با استفاده از روش سناریو نویسی منطق شهودی است. تدوین سناریو در این پژوهش در چهار مرحله­ی شامل شناسایی مهم‌ترین مخاطرات فنآورزاد از نگاه صاحب‌نظران، شناسایی پیشران­ها مرتبط با بلایای منتخب، شناسایی عدم قطعیت‌ها و سناریو نگاری طی سال‌های 96 تا 98 انجام گرفت. در این مطالعه دو مخاطره حوادث ترافیکی و حوادث آتش­سوزی به‌عنوان مهم‌ترین بلایای فنآورزاد در کشور از نگاه صاحب‌نظران شناخته شدند. 20 سند مرتبط با حوادث ترافیکی و 10 سند مرتبط با حوادث آتش­سوزی شناسایی شدند. به‌منظور شناسایی پیشران­های مرتبط با این حوادث با تلفیق یافته­های این گام و مطالعه­ی کیفی 48 پیشران در حوادث ترافیکی و 41 پیشران در حوادث آتش­سوزی در حوزه­های اجتماعی، سیاسی، فن‌آوری، اقتصادی، زیست­محیطی و زیرساختار شناسایی شد. پس از اولویت­بندی پیشران­ها در حوادث ترافیکی با استفاده از دو بعد رفتار ترافیکی مردم و دسترسی به فن‌آوری چهار سناریوی آرمان‌شهر، ربات‌ها در خدمت جهان­سومی­ها، رستگاری در پشت حصار و خراب­آباد و در حوادث آتش­سوزی با استفاده از دو بعد دسترسی به فن‌آوری‌های پیشران و به‌کارگیری صحیح قوانین پیشگیری از آتش سناریوهای گلستان، توسعه پفکی، آلیس در سرزمین عجایب و شهر سوخته تدوین شدند. تمام سناریوهای تدوین‌شده از اعتبار لازم برخوردار بودند.

پیام مدیریتی: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که با وجود اینکه در کشور قوانین نسبتاً جامعی برای کاهش حوادث ترافیکی و آتش‌سوزی تدوین شده است اما این قوانین از ضمانت اجرایی لازم برخوردار نیستند. عوامل و روندهای متعددی در حوزه­های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فن‌آوری و زیر ساختار بر آینده این حوادث اثرگذارند. در حوادث ترافیکی سرمایه­گذاری بر روی فن‌آوری و تغیر رفتار ترافیکی مردم و در حوادث آتش­سوزی سرمایه­گذاری بر روی فن‌آوری و اصلاح و اجرای صحیح قوانین مقدمات تحقق سناریوی مطلوب را فراهم خواهد کرد.

سوالات مدیریتی:

  • آیا قوانینی که برای کاهش حوادث ترافیکی و آتش‌سوزی در کشور تدوین شده اند، از ضمانت اجرایی لازم برخوردار هستند؟
  • آیا سرمایه گذاری روی فن آوری و تغییر رفتار ترافیکی مردم برای کاهش حوادث ترافیکی انجام شده است؟
  • آیا سرمایه گذاری روی فن آوری و اصلاح و اجرای صحیح قوانین برای کاهش حوادث آتش سوزی انجام شده است؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:          Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  hjafari68@gmail.com

لغات کلیدی: کاهش خطر بلایا، حوادث ترافیکی، حوادث آتش­ سوزی، بلایای فنآورزاد، آینده‌پژوهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست