1. خانه
  2. /
  3. پیش بیمارستان
  4. /
  5. الگوی خدمات اورژانس پیش بیمارستانی

الگوی خدمات اورژانس پیش بیمارستانی

اشتراک گذاری:

ارائه الگوی نظام خدمات فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی ایران

محقق: خسرو شاکری

تیم هدایت کننده: مهدی جعفری                                                                                          سال دفاع: 1398

خلاصه پژوهش: با توسعه شهرنشینی و افزایش مخاطرات از قبیل حوادث ترافیکی، بیماری‌های قلبی -عروقی و مغزی و همچنین افزایش آگاهی مردم نسبت به وجود چنین خدماتی، نیاز و تقاضا برای دریافت این خدمات در جوامع و به ویژه ایران رو به افزایش است. در پاسخ به این تقاضاها و همچنین لزوم پیشگیری از مرگ و میر ناشی از حوادث و بیماری‌های قابل پیشگیری و پیامدهای ناشی از آن‌ها، توسعه و تقویت نظام خدمات فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی ضرورری است. لذا این مطالعه با هدف ارائه الگوی نظام خدمات فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی کشور انجام شد. این مطالعه در چند مرحله شامل مطالعه تطبیقی، مطالعه کیفی با روش تحلیل محتوی کیفی استقرایی و روش دلفی انجام شده است. یافته‌های مطالعه تطبیقی نشان داد که ارائه خدمات پیش بیمارستانی در کشورهای منتخب با سه رویکرد کلی انگلو-امریکن، فرانکو-ژرمن و هیبرید و توسط نهادها و سازمان‌های مختلفی از قبیل دولت، شهرداری، آتش نشانی، پلیس، بیمارستان‌ها، بخش خصوصی و داوطلبین صورت می‌گیرد. تنوع در سطوح پرسنلی از پزشک متخصص تا تکنسین پایه در این کشورها وجود دارد. اعزام تیم به صورت یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای صورت می‌گیرد. هر کدام از این کشورها به جز مالزی توانسته‌اند متناسب با شرایط با بهره گیری از پتانسیل‌های موجود خدمات پیش بیمارستانی بهینه‌ای را ارائه دهند. یافته‌های مطالعه کیفی هم در قالب 8 درونمایه (قوانین و سیاست‌ها، مدیریت منابع انسانی، زیرساخت، چالش‌های آموزش و اطلاع رسانی عمومی، فرایند ارائه خدمت، تعامل، سازمان متولی و مدل ارائه خدمت) چالش‌ها، نقاط قوت و ضعف، ابعاد وضع موجود و پیشنهادات جهت بهبود ساختار خدمات پیش بیمارستانی کشور را نشان داد. در نشست خبرگان مدل پیشنهادی مورد بازنگری قرار گرفت و مدل نهایی با 10 مؤلفه طراحی شد و سپس ابعاد این مدل توسط روش دلفی معتبر گردید.

پیام مدیریتی: نظام اورژانس پیش بیمارستانی ایران در بدو تأسیس با استفاده از الگوی انگلو-امریکن جزء نظام‌های EMS پیشرو در جهان بوده است. با این وجود پس از گذشت نزدیک نیم قرن از رشد متوازن کمی و کیفی متناسب با توسعه شهرها و افزایش جمعیت کشور برخوردار نیست و علی رغم رشد و توسعه در تعداد پایگاه‌ها، تجهیزات و نیروی انسانی در سال‌های اخیر، هنوز با چالش‌های زیادی از قبیل قوانین و مقررات، مدیریت منابع انسانی، انگیزش و ارتقاء نیروی انسانی، هدایت پزشکی، ساختار اورژانس در تشکیلات شبکه، استقلال سازمانی، فرایندهای ارائه خدمت مواجه است. الگوی فعلی ارائه خدمات پاسخگوی نیاز جامعه نیست و می بایست تغییراتی در الگوی موجود صورت گیرد. بنابراین با تقویت استقلال سازمانی در سطح وزارتخانه و دانشگاه‌ها، ارائه خدمات با الگوی هیبرید، اجرای آزمایشی تأمین خدمات فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی توسط سایر نهادها از قبیل بیمارستان‌ها، شهرداری، بخش خصوصی در مناطقی از کشور و ارزیابی نقاط قوت و ضعف و مقایسه آن با وضع موجود و انعکاس نتایج آن در سطح ملی، موجبات رشد و توسعه نظام اورژانس پیش بیمارستانی فراهم می گردد.

سوال مدیریتی:

  • آیا الگوی نظام خدمات فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی ایران توسط سازمان اورژانس کشور مدنظر قرار می گیرد؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:          Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  khsh115@yahoo.com

لغات کلیدی: فوریت‌های پزشکی، اورژانس پیش بیمارستانی، الگوی ارائه خدمت، مدیریت اورژانس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست