1. خانه
  2. /
  3. آمادگی
  4. /
  5. ایمنی و آتش سوزی خودرو

ایمنی و آتش سوزی خودرو

اشتراک گذاری:

طراحی مدل ملی ارتقای ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل آتش‌سوزی

 محقق: علی خدادادی زاده

تیم هدایت کننده: کتایون جهانگیری، داود خراسانی زواره، رضا وزیری نژاد                                      سال دفاع: ۱۳۹۸

خلاصه پژوهش: آمارهای جهانی نشان می‌دهد که حدود 12% مرگ‌ومیرهای ناشی از صدمات جاده‌ای مربوط به آتش‌سوزی خودروهاست. از این رو، پژوهشگر اقدام به طراحی و اجرای این پژوهش ترکیبی کمی و کیفی با هدف طراحی مدل ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل آتش‌سوزی کرده است. این مطالعه از نوع مطالعات ترکیبی همگرا است که از چهارمرحله مروری، کمی، کیفی و طراحی مدل تشکیل شده است. قسمت کیفی برای دست‌یابی به داده‌های کامل و جامع و درک عمیق از پدیده آتش‌سوزی خودرو و صدمات ناشی از آن در جاده‌های ایران و بررسی عوامل مؤثر بر ارتقای ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل آتش‌سوزی، از طریق مصاحبه نیمه ساختاریافته با مشارکت کنندگان و مشاهده، انجام شد. از 1463 عنوان مقاله مرتبط با آتش‌سوزی خودرو، 46 مقاله کاملاً مرتبط با موضوع انتخاب و از نتایج آن‌ها استفاده شد. نتایج کمی پژوهش نشان داد که در استان کرمان از سال 1386تا 1395 به مدت 10 سال، 124 مورد مرگ ناشی از آتش‌سوزی خودرو وجود داشته است. نتایج مرحله کیفی نشان داد که عوامل مؤثر در آتش‌سوزی خودروبر اساس تجارب ذینفعان در پنج طبقه اصلی شامل فرهنگ، مدیریت، پاسخگویی صنعت خودرو، و عوامل فردی محیطی، مطالبه گری، اقتصاد شناسایی شدند و در نهایت طبقه محوری “نبود رویکرد ایمنی محور” به دست آمد.

پیام مدیریتی: عوامل مؤثر بر ایمنی سرنشینان خودرو چندبعدی بوده و مختص ‌به یک سازمان یا ارگان خاص نمی‌باشد و نیاز به هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌ها، مسئولین ذیربط و مردم دارد که در این میان مدیریت این حادثه و افزایش ایمنی در مقابل آن نیاز به برقراری قانون و اجرای دقیق آن در کنار نظارت و آموزش دارد تا رویکرد به ایمنی در جامعه تغییر کرده و از اولویت‌های اصلی دولت و مردم باشد. از طرفی رعایت استانداردها در همه زمینه‌ها بخصوص خودروسازی، جاده‌سازی، امداد و نجات و آموزش لازمه دست‌یابی به ایمنی است و این محقق نمی‌شود مگر اینکه مطالبه گری ایمنی در کشور نهادینه و همه ایمنی را حق خود دانسته و رویکرد ایمنی محور جایگزین نبود رویکرد ایمنی شود. در صورت توجه دست‌اندرکاران و مردم به ایمنی به‌عنوان یک ارزش اجتماعی و یک رویکرد قابل‌اجرا که از حقوق همه شهروندان است می‌توان به ایمنی جاده‌ای در حوادث ترافیکی به‌ویژه ایمنی سرنشینان در مقابل آتش سوزی ‌دست یافت.

سوال های مدیریتی:

  • آیا برنامه ای سازمان یافته جهت افزایش ایمنی خودرو ها در برابر آتش سوزی وجود دارد؟
  • آیا تا کنون طرح و برنامه ای جهت شناسایی علل نقص ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل آتش‌سوزی انجام شده است؟
  • آیا مدیران با اهمیت برنامه هایی جهت ارتقای ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل آتش‌سوزی آشنایی دارند؟
  • آیا برنامه ای جهت افزایش هماهنگی در بین تمام سازمان های تاثیر گذار در افزایش ارتقا ایمنی سرنشینان خودروها وجود دارد؟
  • آیا برنامه های آموزشی برای افزایش آمادگی رانندگان در مقابل آتش سوزی خودروها طراحی شده است؟
  • آیا در خصوص مطالبه گری ایمنی در کشور، بسترسازی لازم انجام شده است؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه: Thesis.research.ac.ir      

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده بهداشت و ایمنی – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

اطلاعات تماس:       akhodadadi67@gmail.com

لغات کلیدی: ایمنی، سرنشین، خودرو، آتش‌سوزی، مدل، ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست