1. خانه
  2. /
  3. آمادگی
  4. /
  5. بسته آموزشی توانمندسازی ماماها در بلایا

بسته آموزشی توانمندسازی ماماها در بلایا

اشتراک گذاری:

طراحی و اعتبارسنجی بسته آموزشی توانمندسازی ماماها برای ارائه خدمات سلامت باروری در بلایا

 محقق: ماندانا میرمحمد علی‌ئی

تیم هدایت کننده: رضا خانی جزنی، ساناز سهرابی زاده، علیرضا نیکبخت نصرآبادی                       سال دفاع: 1397

خلاصه پژوهش: این مطالعه به‌منظور بررسی توانمندی‌های حرفه‌ای ماماها برای ارتقا خدمت‌رسانی در بلایا انجام‌شده است. آنچه هدف اصلی این پژوهش بوده طراحی و اعتبارسنجی بسته آموزشی توانمندسازی ماماها برای ارائه خدمات سلامت باروری زنان در بلایا می باشد. پژوهش حاضر، یک مطالعه ترکیبی اکتشافی متوالی است که در چهار مرحله انجام شده است: مرحله اول آن با یک مطالعه کیفی برای شناسایی نیازهای ماماها در صحنه بلایا انجام شد. برای انجام این مطالعه با 19 ماما که سابقه امدادرسانی در بلایا داشتند مصاحبه به عمل آمد. داده‌ها با استفاده از مصاحبه‌های عمیق نیمه ساختارمند جمع‌آوری شد. حاصل مطالعه کیفی استخراج 2 طبقه و 19 زیر طبقه به شرح زیر می‌باشد. دو طبقه اصلی شامل “مهارت‌های عمومی و مهارت‌های اختصاصی” است. مهارت‌های عمومی شامل 10 زیرطبقه به این شرح بود: 1- مهارت‌های مراقبتی موردنیاز در فیلد؛ 2- مهارت مواجهه با شرایط اورژانس؛ 3- تاب‌آوری در شرایط سخت؛ 4- مهارت مواجهه با مخاطرات شغلی؛ 5- مهارت ضدعفونی کردن وسایل؛ 6- مدیریت بیماری‌ها؛ 7- مهارت‌های ارتباطی؛ 8- برنامه‌ریزی برای بهداشت باروری؛ 9- مدیریت منابع انسانی؛ 10- مدیریت منابع مادی؛ و مهارت‌های اختصاصی شامل 9 زیر طبقه بود که عبارت‌اند از 1- سلامت دختران و زنان سنین باروری؛ 2- سلامت زنان سالمند؛ 3- بارداری ایمن؛ 4- زایمان ایمن؛ 5- پیشگیری از بارداری؛ 6-مدیریت خشونت جنسی و بیماری‌های آمیزشی؛ 7-مشاوره و آموزش به زنان؛ 8- بیماری‌ها و عفونت‌های ادراری و تناسلی؛ 9-مراقبت از نوزاد. یافته های مرحله دوم تحقیق نشان داد بالاترین اولویت نیازهای آموزشی بنا بر دیدگاه متخصصین مربوط به سلامت دختران و زنان سنین باروری بود. زایمان ایمن، مراقبت از نوزاد، مدیریت خشونت جنسی و بیماری‌های آمیزشی و بارداری ایمن در جایگاه‌های دوم تا پنجم قرار گرفتند و درنهایت مدیریت بیماری‌ها در اولویت آخر قرار گرفت. در مرحله سوم نسخه اولیه بسته آموزشی توانمندسازی ماماها جهت ارائه خدمات سلامت باروری در بلایا طراحی شد. اعتبارسنجی بسته آموزشی در مرحله چهارم نشان داد که کلیه ضرایب توافق بالای 80% می‌باشد. بالاترین ضریب توافق مربوط به معاینه بالینی نوزاد، پروفیلاکسی پس از تماس HIV در بارداری، پیشگیری پس از تماس، مدیریت خشونت جنسی و بیماری‌های آمیزشی و سلامت زنان در بلایا بود. اصلاحات موردنظر متخصصین در بسته آموزشی نهایی اعمال شد.

پیام مدیریتی: حفاظت از سلامت زنان در بلایا از اهمیت خاصی برخوردار است. ماماها در این زمینه نقش مهمی می‌توانند ایفا نمایند. با آمادگی به‌موقع و آموزش در جهت توانمندسازی آن‌ها می‌توان موجب بهبود عملکرد ماماها در بحران‌ها شد. بسته ارائه‌شده در این تحقیق برای نیل به این هدف می‌تواند مفید باشد.

سوال های مدیریتی:

  • آیا برنامه ای مکتوب جهت آموزش و توانمندسازی ماماها برای ارائه خدمات سلامت باروری در بلایا وجود دارد؟
  • آیا برای تامین نیازهای سلامت باروری در بلایا، برنامه ریزی منظم انجام شده است؟
  • آیا برنامه ای جهت پیگیری نیازهای افراد آسیب دیده از نظر باروری در بلایا به خدمات سلامت باروری بعد وقوع بلایا وجود دارد؟
  • آیا خدمات بهداشت روان به افراد آسیب دیده از نظر باروری بعد از بلایا ارائه می شود؟
  • آیا برنامه ای جهت بررسی نیازهای افراد آسیب دیده برای دراز مدت وجود دارد؟
  • آیا در اجرای برنامه ها به فرهنگ، قومیت و مذهب افراد آسیب دیده توجه می شود؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:     

Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده بهداشت و ایمنی – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

اطلاعات تماس:  mirmohamad1@yahoo.com

لغات کلیدی: بسته آموزشی، بلایا، سلامت باروری، توانمندسازی، ماما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست