1. خانه
  2. /
  3. کاهش آسیب
  4. /
  5. شاخص های مراقبت از سالمندان در زلزله

شاخص های مراقبت از سالمندان در زلزله

اشتراک گذاری:

ارائه شاخص های مراقبت از سالمندان در زلزله

محقق: حسن خدادادی

تیم هدایت کننده: سودابه وطن خواه                                                                                   سال دفاع: 1397

خلاصه پژوهش:  سالمندان به عنوان جزئی از گروههای آسیب پذیر در زمان وقوع حوادث و بلایا، در مقایسه با سایر گروه­های جامعه، مستعد بروز مشکلات بیشتری بوده و نیازمند توجه ویژه می باشند. حل مشکلات این گروه در زمان وقوع حوادث و بلایا از وظایف دولت ها می باشد. با توجه به این که در ایران دستورالعملی مبنی بر ارائه خدمت به شکل خاص به این جمعیت وجود ندارد، لذا پژوهش حاضر با هدف تدوین شاخص های ارائه مراقبت از سالمندان در زلزله طراحی گردید. این پژوهش در سه مرحله تحلیل اسناد، مطالعه کیفی (تحلیل محتوی قراردادی) و اعتبارسنجی انجام شد. نتایج تحلیل کیفی اسناد نشان داد شاخص و راهنمایی برای ارائه خدمت به سالمندان در زلزله موجود نمی باشد. در مرحله کیفی مطالعه نیز جهت اطمینان از وجود و یا عدم چنین دستورالعملی در مصاحبه های انجام شده این مساله از مدیران پرسیده شد و مشخص شد چنین شاخصی موجود نمی باشد. از نتایج مرحله دوم مطالعه شش شاخص اولیه استخراج شد که عبارتند از، “شاخص اولیه فیزیولوژیک”، “شاخص اولیه توجه به معیشت سالمندان”، “شاخص اولیه توجه به مسائل روحی روانی”، “شاخص اولیه توجه به مسائل مذهبی و معنوی”، “شاخص اولیه چالش های درمانی سالمندان” و “شاخص اولیه ایمنی و امنیت سالمندان”. در مرحله سوم مطالعه با اجماع نظر متخصصان تمامی شاخص های اولیه استخراج شده شش گانه فوق مورد تایید قرار گرفتند.

پیام مدیریتی: توجه به شرایط جسمی سالمندان و در نظر گرفتن شکنندگی جسمی ایشان اهمیت ویژه ای دارد. همچنین، در نظر گرفتن شغل و پیشه سالمندان و توجه به اسکان و مسکن آن ها اهمیت خاصی دارد. مسائل امنیتی، توجه به اعتیاد، ارتز و پروتزهای مورد نیاز و فراهم کردن داروهای ضروری برای سالمندان به واسطه ابتلا به بیماری های مزمن از از جمله شاخص های مهم در زلزله می باشد. توجه به سرپناه تخریب شده برای سالمند و توجه به توانایی های سالمندان، استفاده از تجربه ایشان و حفظ شان و کرامت سالمندان در حین کمک به ایشان بایستی مد نظر قرار گیرد. برگزاری مراسم های مذهبی متناسب با فرهنگ، استفاده از قدرت نفوذ سالمندان برای دور هم نگه داشتن افراد خانواده از جمله شاخص های این مطالعه است. پیشگیری از خودکشی درسالمندان با اقداماتی مثل حمایت روحی و روانی، شناسایی عوامل مستعدکننده خودکشی، مشاوره های روانشناسی، در نظر گرفتن سرگرمی و تفریح برای این گروه، مهم است.

سوال مدیریتی:

  • آیا شاخص های مراقبت از سالمندان در برنامه های آمادگی و پیشگیری از بلایا برای گروههای آسیب پذیر لحاظ شده است؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:   Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  Khodadady_h@yahoo.com

لغات کلیدی: سالمندان، زلزله، بلایا، شاخص­های مراقبت، ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست