1. خانه
  2. /
  3. بلایای تکنولوژیک
  4. /
  5. حوادث مرتبط با حمل و نقل
  6. /
  7. مداخله کنندگان غیرحرفه ای و حوادث ترافیکی

مداخله کنندگان غیرحرفه ای و حوادث ترافیکی

اشتراک گذاری:

ارائه مدل مدیریت مداخله کنندگان غیر حرفه ای در صحنه حوادث ترافیک جاده ای

محقق: محمد حیدری

تیم هدایت کننده: آیدین آرین خصال                                                                                               سال دفاع: 1397

خلاصه پژوهش: در کشور ما تجمع تماشاگران صحنه حادثه و حضور مداخله‌کنندگان غیرحرفه‌ای درصحنه حادثه ترافیک جاده‌ای و مداخله در امر امدادرسانی معمول بوده و گاهی باعث بروز مشکلاتی در این زمینه می‌گردند. در این پژوهش تلاش شده است به‌صورت اختصاصی علل و تأثیرات این تجمعات بر صحنه حادثه و راهکارهای پیشنهادی و عملیاتی لازم جهت مدیریت مداخله‌کنندگان غیرحرفه‌ای درصحنه حادثه ترافیک جاده‌ای بررسی و مدلی جهت مدیریت مداخله‌کنندگان غیرحرفه‌ای درصحنه حادثه ترافیک جاده‌ای ارائه گردد. این پژوهش در پنج مرحله شامل بررسی وضعیت حضور و مداخله مردم درصحنه حوادث ترافیکی در سه استان منتخب، روش کیفی تحلیل محتوی، برگزاری دوره آموزشی با محوریت مدیریت مصدومان حوادث ترافیکی برای 281 نفر از رانندگان حرفه‌ای و ارزیابی میزان کاربرد آموزه ها، روش دلفی و نهایی سازی مدل، انجام شد. از کل مأموریت‌های ثبت‌شده، 6/93 درصد همراه با تجمع مردم بوده و 3/63 درصد نیز همراه با مداخلات مردمی بوده است. بیشترین نقش مردم درصحنه حادثه، به‌عنوان تماشاگر صحنه بوده است. همچنین بین تجمع مردم درصحنه حادثه و انجام مداخله قبل از رسیدن امدادگران و تعداد مصدومین ارتباط معناداری وجود داشت. بین تعداد مصدومین حادثه و تعداد افراد تجمع‌کننده رابطه معناداری وجود داشت. ازجمله مضمون‌های اصلی در رابطه با علل تجمع، محیط، سازمان امدادی، مردم، آموزش، فرهنگ و قانون بودند. تأثیرات تجمع مردم درصحنه حادثه بر آسیب‌دیدگان و سازمان‌های امدادی هست. آموزش رانندگان حرفه‌ای باعث افزایش سطح دانش و نگرش آن‌ها شد (001/0 > p). همچنین 211 نفر از رانندگان در مصاحبه تلفنی شرکت داشتند که از این تعداد، 107 نفر در شش ماه گذشته با صحنه حادثه ترافیکی برخورد داشتند که 98 درصد این افراد درصحنه حادثه توقف داشته‌اند.

پیام مدیریتی: ازجمله راهکارهای پیشنهادی جهت مدیریت مداخله‌کنندگان غیرحرفه‌ای، آموزش مدیریت صحنه حادثه ترافیکی، ارتقاء عملکرد سازمان‌های امدادی، استفاده از ظرفیت‌ها و بهره‌گیری از قانون بوده است. با قبول این واقعیت که در اکثر موارد مردم زودتر از سازمان‌های امدادی در سر صحنه حادثه ترافیکی حضور می‌یابند و این‌که زمان در بحث کمک‌رسانی به مصدومین و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از آسیب‌های ترافیکی نقش اساسی دارند، لذا توجه به استفاده بهینه از حضور مردم و تبدیل هرچه بیشتر مداخله‌کنندگان غیرحرفه‌ای به پاسخ‌دهندگان اولیه می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش عوارض ناشی از این نوع حوادث داشته باشد.

سوال مدیریتی:

  • آیا اجزای مدل مدیریت مداخله کنندگان غیر حرفه ای در صحنه حوادث ترافیک جاده ای در سطوح مختلف مدنظر قرار می گیرد؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:          Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  mo.heydari@yahoo.com

لغات کلیدی: مداخله‌کنندگان غیرحرفه‌ای، پاسخ‌دهندگان اولیه، سازمان‌های امدادی، حوادث ترافیک جاده‌ای، صحنه حادثه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست