1. خانه
  2. /
  3. کاهش آسیب
  4. /
  5. مدل مراقبت از گروههای آسیب پذیر در بلایا

مدل مراقبت از گروههای آسیب پذیر در بلایا

اشتراک گذاری:

تدوین مدل مراقبت از گروه‌های آسیب پذیر در بلایا در ایران

محقق: زهرا عباسی دولت آبادی

تیم هدایت کننده: سیدحسام سیدین، آیدین آرین خصال                                                                 سال دفاع: 1394

خلاصه پژوهش: افراد آسیب‌پذیر، نسبت به سایر اعضای جامعه در زمان وقوع بلایا، متحمل خسارت بیشتری می‌شوند. بر این اساس، باید ابتدا در هر کشور متناسب با قوانین، سنن و فرهنگ، این افراد را دسته‌بندی نمایند و پس از شناسایی نیازهای منحصر به‌فرد آن‌ها، در چرخه مدیریت بلایا روش‌های مراقبتی از آن ها ارائه شود. پژوهش حاضر با هدف شناسایی دسته‌بندی گروه‌های آسیب‌پذیر در ایران و ارائه مدل مراقبت از آن ها در بلایا در ایران انجام گردید. مطالعه کیفی حاضر در سه مرحله شامل مرور متون، مطالعه کیفی و روش دلفی برای اعتباریابی مدل، انجام گردید. تحلیل اسناد در این مطالعه نشان داد متاسفانه دسته‌بندی مشخص و یکسانی از گروه‌های آسیب‌پذیر در بلایا و قوانین حمایتی از آنها در فازهای مختلف بلایا وجود ندارد. مطابق با یافته های مرحله کیفی، گروه‌های آسیب‌پذیر در ایران در بلایا، در چهار گروه آسیب‌پذیر فرهنگی، آسیب‌پذیر اجتماعی، آسیب‌پذیر جسمی، روانی و ذهنی؛ آسیب‌پذیر اقتصادی دسته‌بندی شدند.

پیام مدیریتی: لازم است مسئولین و سیاستگذاران، با تدوین سیاست‌های تخصصی و مناسب جهت کاهش خطر و تلفات ناشی از این گروه، متناسب با شرایط کشور بستر مناسب را فراهم نمایند. پیش‌نیاز تدوین این سیاست‌ها و قوانین، انجام پژوهش‌های مختلف و متمرکز بر این افراد و نیازهای آنها در مخاطرات مختلف در مناطق شهری و روستایی در کشور، در فازهای مختلف مدیریت بلایاست. از سوی دیگر نتایج نشان داد در سطوح مختلف جامعه از مسئولین تا خود افراد در گروه‌های آسیب‌پذیر، آگاهی و اطلاعات مناسب در زمینه بلایا، مدیریت بلایا و روش‌های کاهش خطر ندارند. لازم است با استفاده از آموزش عمومی تغییر دیدگاه ایجاد شود و انگیزه در مردم ایجاد گردد. تهیه زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی، هماهنگی میان‌سازمانی، تقویت مشارکت جامعه محلی، برنامه‌ریزی اقتضایی بر اساس نیازهای هر یک از گروه‌های آسیب‌پذیر در انواع مخاطرات از جمله راهکارهایی است که در این پژوهش ارائه شد.

سوال مدیریتی:

  • آیا چالش ها و نیازهای گروههای آسیب پذیر در برنامه ریزی ها و سیاستگزاری های سلامت در بلایا در سطوح مختلف لحاظ شده است؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:   Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  Zahra-abasi2000@yahoo.com

لغات کلیدی: مدل مراقبت، گروههای آسیب پذیر، بلایا، ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست