1. خانه
  2. /
  3. بلایای تکنولوژیک
  4. /
  5. حوادث مرتبط با حمل و نقل
  6. /
  7. مدل نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی

مدل نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی

اشتراک گذاری:

طراحی مـدل نظام مراقـبت مصدومان حوادث ترافیـکی در ایـران

 محقق: سکینه شریفیان

تیم هدایت کننده: رضا خانی جزنی، داود خراسانی زواره                                                             سال دفاع: ۱۳۹۸

خلاصه پژوهش: امروزه، پیشگیری از مصدومیت به یکی از مسائل عمده در بسیاری از کشورها تبدیل‌شده است. به این منظور برنامه‌ریزان بهداشت عمومی باید سیاست و خط‌مشی کارا و مؤثر برای کنترل و پیشگیری از مصدومیت‌ها داشته باشند. بهترین ابزار برای تدوین این خط‌مشی‌ها می‌تواند ایجاد یک نظام مراقبت دائمی مبتنی بر حقایق آماری باشد. هدف این مطالعه درک عمیق فرایند نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی در کشور و تبیین چالش‌های موجود در کلیه مراحل یک نظام مراقبت شامل جمع‌آوری و ثبت، تحلیل و تفسیر و توزیع داده‌های مربوط به مصدومیت حوادث ترافیکی در کشور و درنهایت ارائه مدل مفهومی نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی می‌باشد. مراحل این پژوهش عبارت بودند از تبیین وضعیت موجود مدیریت اطلاعات حوادث ترافیکی در کشور با استفاده از مطالعه کیفی با رویکرد تحلیل محتوا و سپس تدوین فرایندهای جمع‌آوری و ثبت، تحلیل و تفسیر و توزیع و بازخورد اطلاعات حوادث ترافیکی با استفاده از مطالعه کیفی با رویکرد تئوری بسترزاد و تدوین مدل نهایی نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی. بر اساس نتایج مرحله اول، هشت سازمان شامل پزشکی قانونی، سازمان اورژانس کشور، پلیس، وزارت بهداشت، وزارت راه، سازمان بیمه، وزارت دادگستری و سازمان هلال‌احمر در حوزه مصدومیت‌های ناشی از حوادث ترافیکی ایفای نقش داشتند. تئوری اصلی فرایند نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی، ثبت جزیره‌ای، عدم تفسیر اطلاعات و ضعف در توزیع و بازخورد اطلاعات و در نهایت فقدان رویکرد نظام‌مند نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی در کشور بود. به‌طورکلی مهم‌ترین عوامل تبیین‌کننده فرایند نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی شامل فقدان اعتماد بین سازمانی، نبود رویکرد سیستمی، نبود تولیت، ضعف در تضمین کیفیت اطلاعات، مشخص نبودن شاخص‌های تحلیل و تفسیر، عدم اعتقاد به ایمنی، تصمیم‌گیری غیر مبتنی بر شواهد، نبود اولویت‌بندی، نبود سیاست ترجمان دانش، سانسور کردن اطلاعات، کاهش مقبولیت سیستم و ضعف در پاسخگویی سیستم بودند.

پیام مدیریتی: بررسی وضعیت فعلی نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی در کشور نشان می‌دهد که ساختارها و نهادهای مسئول حوزه حوادث ترافیکی، به دلیل نداشتن تولیت واحد، مدیریت نادرست منابع و امکانات و کمبود زیرساخت‌های فنی و عدم یکپارچگی و ضعف در هماهنگی قادر به پاسخگویی درست به مشتریان اصلی این حوزه یعنی مردم نمی‌باشند. به نظر می‌رسد با ایجاد ساختاری مشخص برای تولیت نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی با توجه به مدل‌های تولیت موجود، شناخت سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات در حوزه حوادث ترافیکی و ذینفعان حوزه ارتقای ایمنی جاده‌ای، تعیین هدفی مشخص برای ارتقای ایمنی جاده‌ای و تدوین سیاست‌های انتشار و توزیع اطلاعات حوادث ترافیکی بین ذینفعان مختلف این حوزه، بتوان بر چالش‌های موجود در استقرار نظام مراقبت مصدومان حوادث ترافیکی فائق آمد.

سوال های مدیریتی:

  • آیا برنامه ای سازمان یافته جهت راه اندازی نظام مراقـبت مصدومان حوادث ترافیـکی وجود دارد؟
  • آیا تاکنون برنامه ای جهت شناسایی و مرتفع نمودن چالش های نظام مراقـبت مصدومان حوادث ترافیـکی تدوین شده است؟
  • آیا مدیران به اهمیت اجرای برنامه هایی جهت ارتقای نظام مراقـبت مصدومان حوادث ترافیـکی آگاه هستند؟
  • آیا برنامه ای جهت افزایش هماهنگی در بین ارگان های تاثیر گذار در راه اندازی نظام مراقـبت مصدومان حوادث ترافیـکی وجود دارد؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه: Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده بهداشت و ایمنی – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

اطلاعات تماس:       sakineh.sharifian@gmail.com

لغات کلیدی: نظام مراقبت؛ حوادث ترافیکی؛ مصدومیت؛ مدل؛ تروما؛ ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست