1. خانه
  2. /
  3. آمادگی
  4. /
  5. مشارکت دانشگاههای علوم پزشکی در سواد سلامت بلایا

مشارکت دانشگاههای علوم پزشکی در سواد سلامت بلایا

اشتراک گذاری:

طراحی الگوی مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سواد سلامت در بلایا

محقق: بهار سیفی

تیم هدایت کننده: قادر غنی زاده                                                                                          سال دفاع: 1398

خلاصه پژوهش: ایران، یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان در برابر بلایا است. مشارکت دانشگاه‌ها در راستای افزایش سواد سلامت در بلایا می‌تواند نشان از رسالت دانشگاه‌های نسل چهارم باشد، چراکه دانشگاه نسل چهارم، دانشگاهی پاسخگو با مسئولیت اجتماعی است. در این پژوهش تلاش شده با شناسائی نحوه مشارکت دانشگاه‌های خارج از کشور و هم‌چنین وضعیت موجود دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور، به ارائه الگوئی برای مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت افزایش سواد سلامت در بلایا پرداخته شود. این پژوهش بصورت ترکیبی در سه مرحله شامل مرور نظام مند متون، مطالعه کیفی و روش دلفی انجام گرفته است. در مجموع، تم‌های به‌دست‌آمده از مراحل اول و دوم پژوهش، شامل 4 تم اصلی بصورت تم آموزش و پژوهش، تم مشارکت و همکاری، تم توانمندسازی و تم اعتلای بسترفرهنگی بدست آمدند. پس از استخراج تم‌ها و مؤلفه‌ها، مدل اولیه طراحی شد. سپس در مرحله سوم پژوهش، اعتبارسنجی مدل با استفاده از روش دلفی انجام گرفت که اجماع نظر بیش از 75 درصد صاحب‌نظران شرکت کننده در دور اول را در پی داشت و باعث شد تمامی مؤلفه های مدل پیشنهادی مورد قبول واقع شده و مدل نهایی تائید و ارائه گردد.

پیام مدیریتی: افزایش سواد سلامت در بلایا، نقش کلیدی در آمادگی، افزایش تاب‌آوری،کاهش خطر بلایا،کاهش آسیب پذیری و مدیریت جامعه محور بلایا را به‌دنبال دارد. مشارکت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم با ذینفعان، فرصتی ویژه برای توانمندسازی مدیران، سیاست‌گذاران، دانشگاهیان، کارکنان، آحاد مردم و جامعه فراهم می‌کند. به همین دلیل، استفاده از الگوئی منطبق با بستر فرهنگی کشور برای مشارکت دانشگاه‌ها در افزایش سواد سلامت در بلایا ضروری است.

سوال مدیریتی:

  • آیا اجزای الگوی مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سواد سلامت در بلایا در سطوح مختلف مدنظر قرار می گیرد؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:          Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  seifi_b@yahoo.com

لغات کلیدی: مشارکت دانشگاه‌ها، سواد سلامت در بلایا، کاهش خطر بلایا، مدیریت خطر بلایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست