1. خانه
  2. /
  3. کاهش آسیب
  4. /
  5. کاهش آسیب در برابر زلزله

کاهش آسیب در برابر زلزله

اشتراک گذاری:

تدوین مدل بومی کاهش آسیب در برابر زلزله

محقق: سمانه حیدری

تیم هدایت کننده: سودابه وطن خواه                                                                                سال دفاع: 1396

خلاصه پژوهش:  در چرخه چهار مرحله ایِ مدیریت بلایا، مرحله کاهش آسیب که بیشترین میزان تأثیر را در کاهش اثرهای زلزله دارد، کمترین میزان توجه را به خود اختصاص داده است. پژوهش حاضر با هدف ارائه مدل بومی کاهش آسیب در برابر زلزله انجام گردید و تلاش شده است به‌صورت اختصاصی و عمیق این فاز و عوامل تأثیرگذار در آن بررسی شود. این پژوهش در سه مرحله تحلیل اسناد، مطالعه کیفی و روش دلفی  انجام شد. نداشتن دغدغه نسبت به زلزله در مقابل مهم تلقی کردن آن، نقش مهم و حیاتی آموزش، رسانه و دولت در این فاز، نیاز به تقویت درک خطر مدیران در این مرحله، تفاوت در نظر گرفتن مسکن امن در هنگام  مالک و مستاجر بودن، نگاه تقدیرگرایی، عملکرد شرکت های بیمه و نیاز به اجباری شدن بیمه در این حوزه، قوانین شفاف و به روز و نیاز به توجه به آسیب پذیری غیر سازه ای مهم‌ترین طبقه‌های شناسایی‌شده در این پژوهش بودند.

پیام مدیریتی: در حوزه کاهش آسیب نیاز به تصویب قوانین شفاف، کاربردی و حذف قوانین موازی اولین اولویت به نظر می رسد. در مرحله بعد نیاز به ضمانت اجرایی سختگیرانه برای هر قانونی به ویژه در حوزه ساخت و ساز، حیاتی است. در حوزه آگاه سازی عمومی بعد درک خطر و  آسیب پذیری غیر سازه ای نیاز به سرمایه گذاری آموزشی از طریق تمامی توان رسانه دارد. نیاز به بازنگری در مبحث بیمه زلزله توسط دولت نیز به شدت احساس می شود.

سوال مدیریتی:

  • آیا برای کاهش تمامی ابعاد آسیب پذیری در برابر زلزله، برنامه ریزی های لازم انجام شده است؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه:   Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران

اطلاعات تماس:  samaheidari@gmail.com

لغات کلیدی: زلزله، کاهش آسیب، مدل بومی، بیمه، آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست