1. خانه
  2. /
  3. آمادگی
  4. /
  5. همکاری اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستان

همکاری اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستان

اشتراک گذاری:

طراحی الگوی همکاری بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در تحویل مصدومین حوادث

محقق: حسن جمشیدی

تیم هدایت کننده: رضا خانی جزنی، احمد علی بابایی                                                               سال دفاع: ۱۳۹۹

خلاصه پژوهش: حوادث ترافیکی در جهان سالانه باعث مرگ بیش ازدو میلیون نفر و مصدوميت و معلوليت بيست تا پنجاه ميليون نفر می گردد. در ایران مرگ حدود 28,000 نفر و مصدوميت يا معلوليت 300,000 نفر در سال ناشی از حوادث ترافیکی است. تحویل مصدومین حوادث ترافیکی از اورژانس پیش بیمارستانی به اورژانس بیمارستان، یکی از مراحل مهم و حیاتی در مراقبت و ادامه درمان این بیماران است. اين پژوهش کیفی با استفاده از رویکرد نظریه مبنایی ” گرندد تئوری”، در سالهاي 1397-1395 به انجام رسید. 25 نفر از کارکنان و مسئولین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، به روش نمونه گیری مبتنی بر هدف انتخاب شده و در مصاحبه های چهره به چهره مورد مطالعه قرار گرفتند. طبقات و درون مایه های اصلی استخراج شده ی الگوی همکاری بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در تحویل مصدومین حوادث ترافیکی در 19 زیر طبقه و 4 طبقه اصلی شامل بستر بحرانی نیازمند حمایت، عوامل زمینه ای ساختاری، تشکیل چتر حمایتی همه جانبه به منظور پاسخگویی و عدم آسیب رسانی و پیوستار آرامش در مسیری پرچالش بود. طبقه مرکزی ” مشارکت در مسیر حمایت همه جانبه” بود که همه طبقات دیگر به آن مربوط بودند.

پیام مدیریتی: با توجه به اینکه این مدل، یک مدل پیشنهادی متناسب با شرایط کشور جمهوری اسلامی ایران است، سیاست گذاران حوزه سلامت می توانند با توجه به ابعاد مطرح شده، و همچنین عوامل شناسایی شده مؤثر بر همکاری، بخصوص در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، از نتایج به دست آمده در این پژوهش جهت ارتقای همکاری بین این دو مجموعه به عنوان راهنما استفاده کنند.

سوال های مدیریتی:

  • آیا برنامه ای سازمان یافته بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در تحویل مصدومین وجود دارد؟
  • آیا برای تحویل ایمن و بموقع مصدومین برنامه ای سازمان یافته بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در موقع بلایا از قبل برنامه ریزی شده است؟
  • آیا مدیران با اهمیت برنامه هایی جهت کاهش زمان مورد نیاز برای تحویل مصدومین و همکاری بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در هنگام وقوع بلای آشنایی دارند؟
  • آیا پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی جهت افزایش هماهنگی و همکاری سریع آموزش های لازم را دیده اند؟
  • آیا برنامه ای جهت آموزش و ارائه راهکار های جدید همکاری بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در تحویل مصدومین حوادث بزرگ برای دراز مدت وجود دارد؟
  • آیا به موضوع مهم “مشارکت در مسیر حمایت همه جانبه” برای همکاری بین اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی توجه شده است؟

لینک دسترسی به خلاصه پایان نامه: Thesis.research.ac.ir

دسترسی به متن پایان نامه: کتابخانه دانشکده بهداشت و ایمنی – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

اطلاعات تماس:       hasanjamshidi45@yahoo.com

لغات کلیدی: همکاری، اورژانس پیش بیمارستانی، اورژانس بیمارستانی، الگو، حوادث ترافیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً این فیلد را پر کنید.
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست